Emre Diş Polikliniği Kuşadası

DİŞ BEYAZLATMA
Etkileyici bir gülümsemenin anahtarı pırıl pırıl ve bembeyaz dişlerdir. Diş beyazlatma, çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş ve sararmış dişlerin rengini kişiye özel birkaç ton açmak için uygulanan kozmetik bir çözümdür.
Dişlerin doğal renkleri yıllarla ve kullanılan çay, kahve, sigara etkisiyle koyulaşır.
Nedeni her ne olursa olsun dişleriniz daha beyaz ve estetik olabilir.
Bu dişlere porselen vs. yaptırmak yerine bleaching olarak da adlandırılan beyazlatma yöntemi uygulanır ve bu işlem sonunda dişler durumuna göre sekiz-on tona kadar açılır. İki tip beyazlatma işlemi vardır:
• Office Bleaching
(diş hekimi tarafından klinikte uygulanan yöntem)
• Home Bleaching
(Hastanın evde kendi uygulayacağı sistem)
Diş Beyazlatma
Office Bleaching:
Bu beyazlatma yöntemi; dişhekimi tarafından klinikte ve genellikle 40-50 dk kadar süren tek seanslık bir işlemle uygulanır. Dişe sürülen beyazlatıcı maddenin üzerine beyazlatmayı hızlandıran bir ışın uygulanır.
Home Bleaching :
Bu yöntemde beyazlatma yapılacak kişiye ayrıntılı bir muayene yapıldıktan sonra ölçü alınarak ağzına uygun ve tüm dişleri kapsayacak şeffaf bir kalıp hazırlanır.Hasta bu kalıbın içine hekim tarafından verilen jelleri sıkarak hergün belli saatlerde dişlerine uygular.

 

DENTAL IMPLANTLAR
Implant İmplantlar, titanyumdan üretilen, çene kemiğine en iyi uyumu sağlayan, diş kökünü taklit eden meteryaldir.
İmplant nerelerde kullanılır? 
• İmplant eksik olan dişlerin yerine foksiyon ve estetiği sağlamak için kullanılır.
• Sabit protezlerde köprü yapabilmek için kullanılır.
• Ortodontik tedavilerde tedaviye yardımcı olmak amacıyla kullanılır.
• Aşırı derecede erimiş çene kemiği olan hastalar protezlerini kullanmakta zorluk çekerler. Protezin hem ağızda tutulması zordur hem de yumuşak doku yaralanması fazladır. Bunu önlemek amacıyla implantlar yapılır.
• Kusma refkleksi fazla olan hastaların da protez kullanmalarına yardımcı olmak amacıyla implant yapılır.
• Dişsiz vakalarda çene kemiği uygun olduğu durumlarda implant destekli sabit protez yapmak mümkündür.

 

PROTEZ
Protez Dişlerin ve çevre dokuların çeşitli nedenlerle madde kaybına uğradığı ya da tamamen yok olduğu, yani kaybedildiği durumlarda, onları onarmak ya da yerine konması için kulllanılan, hazırlanmış materyallere protez adı verilir.
Protez Çeşitleri
• Sabit protezler (kron–köprü benzeri yapıştırmalı protezler)
• Hareketli protezler (total ve bölümlü protezler)
• İmplant üstü protezler (sabit veya hareketli)
• Esneyebilir hareketli protezler

 

ORTODONTİ
Ortodonti diş ve yüz bozukluklarının teşhis, tedavi ve önlenmesidir. Ortodontik tedavi genelde braket gibi düzeltici aletler kullanımını içerir.Bu düzeltici aletlerin kullanımı aşağıdaki gibidir:
• Dişleri düzeltmek
• Çene (Diş, Damak) kapanış bozukluklarını düzeltmek
• Diş boşlukların kapatılması
• Diş ve dudakları düzgün hizalamak
Çocuk Ortodontisi
7-8 yaşlarında yapılan kontrol ve tespitler çene gelişiminin kusursuz olması için bize önemli şanslar verir. Bu dönemde kötü alışkanlıkların(parmak emme, ağızdan solunum vb.) düzeltilmesi, daimi dişlerin düzgün sıralanması, dil ve fonksiyonlarının düzenlenmesi için yapılacak basit apareyler mucizeler yaratacaktır.
Ortodonti
Erişkin ortodontisi
Her yaşta ortodontik tedavi mümkündür. Ancak erişkin dönemde, 18-20 yas ve üzerinde yapılacak tedaviler mümkün olduğunca estetik, diş renginde apareylerle yapılmaya çalışılsa da tedavi süresi, çocuk yaşlardakine göre daha uzun olacaktır.

 

ENDODONTİ
Endodonti (Kanal Tedavisi)
Cansız gibi gözüken diş hassas bir organdır. Bunun nedeni diş kemiğinde sinir uçlarının bulunmasıdır. Kan damarları ve sinir uçları kök kanalından girerek dişin özünü oluşturur.
Kanal tedavisinin prensibi, hasta sinir dokusunu çıkartıp boşluğu dolgu ile doldurmaktır. Kanal tedavisi lokal anestezi ile yapılır. Bu sebeple hasta ağrı duymaz. Çürük alan temizlenerek dişin içindeki iltihaplı pulpaya ulaşılır.
Dişin kanallarının sayıları da değişir. 1,2,3,4 ve daha fazla kanallı dişler vardır.
Kanallar özel aletlerle temizlenerek, ilaçlarla yıkanır ve doldurulur. Pulpitis tedavi edilmezse oksijensiz yaşayan çürüme bakterileri ölü dokuyu yok ederler, sonuç gangrendir. Diş hekimi bu durumda dişi açar dişten irin ve çürüme gazları çıkar, bu şekilde ağrı azalır.

 

PERİODONTOLOJİ
Periodontoloji Periodontoloji, dişler ve dişlerin etrafında bulunan dokuların sağlık ve hastalıktaki durumlarını inceleyen, bu dokularda meydana gelen hastalıkların teşhisi, tedavisi ve tedavi sonrasında elde edilen sağlığın korunmasını amaçlayan bir dişhekimliği dalıdır.
Sağlıklı dişeti, genellikle açık pembe renkli, mat, yüzeyi portakal kabuğu görünümünde, sert kıvamlı (kanaması olmayan) ve diş yüzeyinde kalınlaşmadan bıçak sırtı gibi sonlanan özelliklere sahiptir.
Diş eti hastalıklarına neden olan durumlar
• En başta bakteri plağı ve tartar etkilidir.
• Stres
• C vitamini eksikliği
• Sigara-alkol kullanımı
• HIV, Lösemi, AIDS gibi vücudun bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar
• Diyabet hastalığı
• Hamilelik
• Bazı ilaçlar (kalp ilaçları, antidepresan, antiapileptik ilaçlar, doğum kontrol hapları…)
• Kötü durumda olan kron, köprü ve dolgular
• Diş gıcırdatma ve diş sıkma alıkanlığı

 

PEDODONTİ
Pedodonti bilim dalı diş hekimliğinde 0-12 yaş grubu çocukların öncelikle süt dişleri 7-12 yaş grubu arasında süt-daimi dişlerin tedavilerinde Ortodontik tedavi yaşı gelmemiş çocukların diş, çene, yüz bölgesindeki gelişim bozukluklarının takibini yapan erken süt dişi çekimlerinde daimi dişler gelene kadar yer tutucular ve basit Ortodontik tedaviler yapan devamında Ortodontislere hastayı hazırlayan meslek grubudur. Çocuk dişlerinde uzman ve deneyimli pedodontislerin bu uygulamaları yapmalarında çok büyük yararlar vardır.

Flor uygulaması ve fissür örtücü uygulamaları
Çürük oluşumuna karşı dişlerin korunması ve güçlendirilmesi işlemleridir. Diş üzerindeki girintilerin özel bir ilaçla kaplanmasıdır.

Pedodonti
Süt dişlerinin dolgu ve kanal tedavisi
Daimi dişler ağızda yer alıncaya kadar, ağızda kalacak olan süt dişlerinin, ileri düzeyde çürümesi durumunda yapılacak tedavidir.
Bilinçli Sedasyon
Korku ve endişe başında seviyesi yüksek kişi ve çocuklarda uygundur. Bilinçli sedasyonda azot protoksit (gülme gazı) burundan maske yardımı ile uygulanır. 3-5 dk içinde hastada bilinç kaybı olmadan sadece çene bölgesinde uyuşma ileberaber oluşan güven duygusu eşliğinde korku endişeyi üzerinden atarak rahat tedavi yaptırma gücü kazanır.
Bu yöntemde, hastanın koruyucu refleksleri kaybolmayıp, gülme gazı da denen Azot Protoksit/Oksijen uygulamasının bir etkisi olarak ağrı eşiği yükselmiş ve ayrıca birtakım duyu yeteneklerini kaybetmiş bir şekilde diş tedavisini yaptırmaktadır. Gerekli ekipman, donanım ve eğitim ile tamamen risksiz bir şekilde uygulanabilen inhalasyon bilinçli sedasyonu ile tedavi sonunda hasta yaklaşık beş dakika içinde kendine gelmekte ve yürüyerek tedavi odasını terk etmektedir.

 

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ
Estetik Diş Hekimliği Görünmeyen Dolgular
Bu dolguların en büyük avantajları estetik olmalarıdır. Ayrıca bu dolgular dişlere iyice bağlandığı için diş dokularını destekler, kırılmaları ve sıcaklık geçmesini engeller.
Kompozitler, yalnızca çürükleri restore etmek için değil, dişlerin rengini ve biçimini değiştirerek kozmetik etkileri için de kullanılabilmektedirler. En önemli dezavantajı işlem sonrası duyarlılıkların olmasıdır. Dolguların renkleri, kahve, çay gibi boyayıcı yiyeceklerle de hafifçe değişebilmektedir.
Porselen Laminate Veneer
Laminate kaplama (Laminat Vener-dental veneer) nedir?
(Laminey, Lamine ya da lamina olarak da bilinir.=Yaprak Porselen) Görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok
diş bozukluklarında bir kozmetik çözümdür.. Laminat yaprak kaplamalarda temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler.
Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır.
Metalsiz Porselen Kron Köprüler
Metal desteksiz full(tam) porselen kron diş Önceden dişleri kesilmiş kişilere metal desteksiz (metalsiz) porselen kronlar uygulanabilir. Zirkonyumun üzerine porselen konularak yapılan kron (kaplama) ve köprüler Ceramic ve Zirkonyum kelimelerinin birleştirilmesinden oluşan CERCON kısa adı ile anılır. 900 Mpa dirence sahip sistem en yüksek fiziksel değerlerin yanında ışık geçirme özelliği doku uyumu ve birçok değişik endikasyonu kapsayarak dişhekimliğinde yepyeni bir dönem başlatmıştır.
Kronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kronların ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.